Süperlig Canlı Skor

Süperlig Canlı Skor
Süperlig Canlı Skor

Süperlig canlı skor çalışmaları günümüzde Türkiye’nin en üst düzeydeki futbol ligi çalışmaları haline gelmiştir. Bu açıdan ülkemizde milli lig çalışmaları 1924 yılına kadar dayanmaktadır ve bu tarihte Türkiye Futbol Şampiyonası düzenlenmiştir. Lig, aynı lig içinde yer alan spor kulüplerine bağlı takımların yaptığı başarılarının ve üçünün göz önünde bulundurulduğu önceden kararlaştırılmış bir düzen içerisindeki karşılaşmalardan oluşur. 1958-1959 yılları arasında 16 takım ile başlayarak ülkemizin ilk Türkiye Ulusal Milli Lig’i oluşturuldu. İstanbul, İzmir ve Ankara Profesyonel Lig’lerinin birincilerinin yapmış odluğu karşılaşmalar ile şampiyon belirlenmiştir. Milli lig, 62 senesinde Türkiye Birinci Futbol Ligi olarak değiştirilmiş, 2001’de ise Süperlig adını almıştır. 2018-2019 sezon sonunda Süperlig UEFA sıralamasında 10. olmuştur.

 Süperlig UEFA Mücadeleleri

 UEFA’nın organize ettiği bu karşılaşmalara bir ülkenin kaç takımla katılacağı, bu takımların katılacağı aşamalar, o ülkenin önceki sezon sonuçlarına göre toplamış olduğu UEFA puanlarıyla hesaplanır. Türkiye UEFA organizasyonlarına, 1958-59 yıllarında ligin kurulmasından sonra şimdiki ismiyle UEFA Şampiyonlar Lig’ine, şampiyon olan takımları ile katılmıştır. 1962-63 yılında Türkiye, Fuar Şehirleri kupasına katıldı. 1970-71 yılında Türkiye ilk kez UEFA Kupası’na katılımını gerçekleştirdi. Trabzonspor, şampiyon kulüpler ile oynadığı bir maç sırasında meydana gelen olaylar nedeniyle, UEFA karşılaşmalarından üç yıl men edilen ilk takım oldu.

 Süperlig Karşılaşmaları Nasıl Yapılır?

 Türkiye Futbol Federasyonu’nun belirlediği saatlerde başlar ve süperlig canı skor maçlarında oynanan her maçtan önce İstiklal marşı söylenir, saygı duruşu yapılır. Dokuz ay süren organizasyonda 18 takım bulunur ve her takım diğeriyle ikişer maç yapar. Buna çift devreli maç sistemi denmektedir. Takımlardan her biri, bir maçı kendi sahasında oynarken, diğer maçı rakibinin sahasında oynar. Böylece toplamda her takım 34 maç yapılır, toplam maç sayısı ise 306 olur. Galip gelen takım 3 puan alır, kaybeden ise puan alamaz. Beraberlikle sonuçlanan süperlig canlı skor maçlarında, takımlara birer puan verilir.

 Karşılaşmaların sonuçları sonrası sıralamada en üst seviyede yer alan takım şampiyon olurken, birini lige düşen takımlar, son dört sıradaki takımlar olmaktadır. Birinci lige düşen takımlardan üçü bir sonraki sezonda karşılaşmalar yapmak üzere Süperlig’e yükselmektedir. Süperlig maçları, iki kale arasındaki ek yardımcı hakemler, bir dördüncü, bir orta ve iki tane de yardımcı hakemlerle yapılır. 2018-19 maçlarında, Futbol Oyun Kurallarına dahli edilen VAR protokolüne uygun olacak şekilde sistem, yardımcı hakem sistemi olacaktır.

 Süperlig Canlı Skor

 Online camiada son dönem süper lig canlı skor ile takip edilen şampiyonluklar, geçmişten bu yana takımların, Galatasaray şampiyonluk sayısı 22, Fenerbahçe şampiyonluk sayısı 19, Beşiktaş şampiyonluk sayısı 15, Trabzonspor şampiyonluk sayısı 6, Bursaspor şampiyonluk sayısı 1 ve İstanbul Başakşehir 1 şampiyonluk sayısına ev sahipliği yapmaktadır. 2019-2020 sezonu şampiyonluğuna İstanbul Başakşehir ulaşabilmiştir. 2000-2001 sezonunda takımlar kazanmış oldukları her beş şampiyonluk için formalarının amblemlerine bir yıldız alma hakkına sahip oldular. 2001-2002 yılları arasında Galatasaray, 2003-2004 yılları arasında Fenerbahçe üçüncü yıldız hakkını elde ettiler. 2014-2015’te Galatasaray dördüncü, 2016-2016’de Beşiktaş üçüncü yıldızı kazandı.

 Futbol kariyerleri boyunca, liderlik seviyesindeki oyuncu 503 maç ile Oğuz Çetin, ikinci olarak ise 494 maç ile Rıza Çalımbay, son olarak 10. Sırada yer alan 428 maç ile Bülent korkmaz bulunmaktadır. Süperlig canlı skor maçlarında en çok gol skoruna sahip sporcu, 249 ol ile Hakan Şükür olmuştur. Gol krallığı statüsünde lider konumda olan Fenerbahçe ve Galatasaray bulunmaktadır. Süperlig tarihinde, 17 kulüpte 41 oyuncu forma giymiş ve gol krallığı hakkına sahip olmuştur. Süperlig’te şimdiye kadar 72 takım birbiriyle karşılaşmalar düzenlemiştir. Bu karşılaşmalar sonucunda süperlig canlı skor kayıtlarında altı takım şampiyonluk unvanına sahip olabilmiştir.